Online rezervácia

MESTO MARTIN

V Martine môžete nájsť množstvo múzeí a pamätihodností, kultúrnych a historických pamiatok a pamätných domov významných osobností. Symbolom Martina je aj Matica slovenská. Spomenieme Vám niektoré z nich, ktoré môžete navštíviť:

SNM v Martine – Etnografické múzeum – v stálej expozícii prezentuje najkrajšie pozoruhodnosti slovenskej ľudovej kultúry – historické kroje, výšivky, originálny inventár ľudových domov a sedliackych dvorov.
www.snm.sk

Múzeum Martina Benku – expozícia predstavuje autentické prostredie a výtvarné dielo národného umelca, hlavne maliara a ilustrátora Martina Benku. Interiéry múzea – pracovňa, ateliér a spálňa – sú v zmysle poslednej vôle majstra Benku zachované v autentickej podobe.
www.snm.sk

Múzeum slovenskej dediny – ste milovníkom ľudovej architektúry? Najväčšia národopisná expozícia v prírode na Slovensku prezentuje okrem tradičného staviteľstva a bývania aj spôsob života na Slovensku v druhej polovici 19. a prvej polovici 20. storočia. V areáli múzea sa nachádza 145 obytných, hospodárskych, technických, spoločenských a sakrálnych stavieb z regiónov Orava, Liptov, Kysuce-Podjavorníky a Turiec.
www.skanzenmartin.sk

Múzeum kultúry Čechov na Slovensku – expozícia približuje osobité životné prostredie a dielo manželov Horákovcov, významných osobností dokumentujúcich tradície vzťahu Čechov a Slovákov.
www.snm.sk

Múzeum kultúry Rómov na Slovensku – expozícia prezentuje pôvod a dejiny Rómov, časť expozície je venovaná tradičnej kultúre a spôsobu života Rómov.
www.snm.sk

Slovenské národné literárne múzeum – v historickej tzv. prvej budove Matice slovenskej z roku 1865 prezentuje v stálej expozícii dejiny slovenskej literatúry a písomníctva od najstarších čias po súčasnosť.
www.snk.sk

Turčianska galéria – obýva siene starobylého Župného domu. Okrem výstav venovaných regionálnym tvorcom prezentuje galéria i tvorbu etablovaných slovenských a českých výtvarníkov, ale nezanedbáva ani najmladšiu generáciu umelcov.
www.turiecgallery.sk

Múzeum Slovenského Červeného kríža – poslaním múzea je cieľavedome zhromažďovať, spravovať, ochraňovať, odborne spracovávať a verejnosti sprístupňovať doklady dejín a vývoja Červeného kríža na Slovensku, s cieľom ich zachovania a verejnej prezentácie.
www.muzeum.sk

Národný cintorín – v súčasnosti je na Národnom cintoríne pochovaných asi tristo významných osobností – spisovatelia, právnici, redaktori, ale i vedci a mnohí ďalší. Bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.
www.snk.sk

Slovenské komorné divadlo – na námestí Vás očarí historická budova s priľahlým štúdiom. V prípade záujmu môžete navštíviť divadelné predstavenie – informácie o programe nájdete na recepcii hotela.
www.divadlomartin.sk

REGIÓN TURIEC

Turiec zviditeľnil rázovitý folklór a udržiavané ľudové tradície. Svedkami bohatej histórie sú zrúcaniny hradov Blatnica, Sklabiňa i Zniev, ale aj kúrie, kostoly a kaštiele regiónu. Jednotlivé obce, ktoré sa nachádzajú v regióne majú svoju bohatú tradíciu, napríklad olejkárstvo a šafraníctvo (Blatnica) alebo remeselníctvo (Mošovce). Vyberáme Vám niekoľko miest, ktoré stoja za návštevu v okolitých obciach:

Blatnica – nájdete tam Múzeum Karola Plicku (fotografie starého Slovenska, filmárske a fotografické dielo slovenskej ľudovej kultúry – www.snm.sk). Je východiskovým bodom do najnavštevovanejších dolín pohoria Veľkej Fatry – Gaderskej doliny (18 km) a Blatnickej doliny. Po prechádzke Gaderskou dolinou navštívte zrúcaniny Blatnického hradu – nenáročná túra.
www.blatnica.sk

Turčianske Teplice – známe sú predovšetkým svojou liečivou vodou, vyhľadávané sú vďaka kúpeľom, liečia sa tu choroby pohybového ústrojenstva, urologické, kožné a ženské choroby.
www.therme.sk

Šútovo – turistické východisko na výlety do atraktívnej Šútovskej doliny, obľúbený vodopád Vás osvieži po nenáročnej túre (výška 38 m), neskôr prídete k Mojžišovým prameňom až k Chate pod Chlebom.

Mošovce – nachádza sa tam zrekonštruovaný kaštieľ a Múzeum mošovských remesiel. Mošovce sú známe ako stredisko na rekreáciu – areál Drienok – kúpalisko.
www.mosovce.sk

V okolí môžete navštíviť aj tieto miesta

Harmanecká jaskyňa – Harmanec – smer Banská Bystrica – www.ssj.sk

Hrad Strečno – Strečno – smer Žilina – www.pmza.sk

Oravský hrad – Oravský Podzámok – smer Dolný Kubín – www.oravskemuzeum.sk

Plte na Váhu – Strečno – smer Žilina – www.plte-strecno.sk

Jánošíkové diery, lanovka na Chleb – turistika – Terchová – smer Žilina – www.vratna.sk

Turistika a cykloturistika

Milovníci pešej turistiky majú možnosť si vybrať spomedzi 50 označených turistických chodníkov v celkovej dĺžke 460km, ktoré ich určite uchvátia úžasnou scenériou – výstupy do pohoria Malej Fatry – na Kľačiansku Maguru, Chleb, Veľký Fatranský Kriváň, Martinské hole, Minčol. Veľká Fatra ponúka výstupy – na Borišov, Lysec, Tlstú, Katovu skalu, Ploskú, Kráľovú studňu. Čo sa týka cykloturistiky, región Turiec je pre tento šport ako stvorený. Nájdete tu množstvo cyklotrás, ktoré Vám ponúknu nádherné výhľady na celú kotlinu.
Medzi známe turistické lokality patrí Jasenská dolina, Belianska dolina, Kantorská dolina, Blatnická dolina, Necpalská dolina, Gaderská dolina, Šútovo, Trusalová.

Výstup ferratou na Martinské hole - náučný chodník označený červenou turistickou značkou

Lyžiarske strediská v regióne Turiec

Martinské hole - www.martinky.com

Valčianska dolina - www.snowland.sk

Jasenská dolina - www.jasenskadolina.sk